…Avagy hogyan és leginkább miért ne rokkanjunk bele az ünnepi készülődésbe.

Mi a karácsony valódi célja?
Mindenütt égnek már a karácsonyi fények, a rádióból szól az „All I want for Christmas” /ha nem ott akkor a fülünkben…/, autók tolonganak az utakon, a bevásárlóközpontokban pedig mintha háború közeledne, fejvesztve rohangálnak az embertömegek és költik a pénzt… És persze mi is ott vagyunk mindennek közepén, és a listákat – ajándékok, menü, stb – pörgetjük a fejünkben, kényszeresen kiszorítva Maria Carey csengő szavait… Ismerős a kép? Persze ebben a káoszban nem könnyű szem előtt tartanunk a karácsony valódi célját: szeretetben együtt töltött pillanatok és közös élmények. A megfeszített készülődés, a sok idegeskedés és extra kiadás pedig éppen nem ezt segítik.

Vásárlási láz mindenek felett
A karácsonyi időszak komoly anyagi (és mentális) terhet jelent a legtöbb családnak. Az egész éves átlaghoz viszonyítva közel egyharmaddal többet költünk. Egy felmérés szerint a karácsonyi ajándékok és az ünnephez kapcsolódó egyéb kiadások háztartásonként átlagosan több mint 100 ezer forint többletköltséget jelentenek. De vajon ettől lesz valóban értékes az ünnep? Ezért lesznek emlékezetesek a pillanatok?

Mit várnak a gyerekek az ünneptől?
Ha visszagondolunk gyermekkorunkra, milyen emlékképek ugranak be a karácsonyról? Biztosan nem az, hogy hány fogásos vacsorát főzött édesanyánk, vagy hogy milyen ajándékhalom hömpölygött ki a fa alól. Persze ajándékot kapni imádunk gyermekként, és a mami sütije mindig olyan finom, ezek fontos ikonikus elemek, nem is kell elhagyni őket. De tényleg jó a gyermeknek, ha rengeteg ajándékot kap? Sok pszichológus leírta már: nem. Ha a gyerek 1-2 ajándékot kap, de anya és a többiek vidámak, nyugodtak, az sokkal örömtelibb és boldogabb a gyerek számára is.

Nem kell 4 fogásos vacsora, ahol a húsok a fülünkön folynak ki, nem kell háromféle sütemény. Ha csak a nagyi süt bejglit, vagy a szomszéd, amiből jut kóstoló, vagy éppen nem is jut kóstoló sehonnan sem, az is rendben van. Nem kell égőkkel és műanyag díszekkel roskadásig megrakott, plafonig érő fenyőfa, amely alá oda sem fér az ajándékok hada.

Úgyhogy ne feszüljünk meg, nem kell sok dísz, nem kell csilli-villi csomagolás, nem kell 3 napra elegendő kaja egy napra… A gyerek a valóban meghitt ünnepet fogja értékelni, ahogyan a család többi tagja is. Egyébként meg lehetünk úttörők is 😊 Majd tanul tőlünk a sógornő, vagy a kellemetlenkedő nagynéni, akinek mindenről megvan a véleménye. Vagy nem. A lényeg, hogy mi tudatosítsuk már az ünnepek előtt, mit szeretnénk, mik a prioritások számunkra, függetlenül az elvárásoktól. Ne vigyünk semmit túlzásba, és ami nem készült el, azt engedjük el.

Fenntartható karácsony
Ha pedig a saját nyugalmunk, és a családi kassza nem ér annyit, hogy a „tökéletes” karácsony helyett egy „elég jó” karácsonyra törekedjünk, akkor még csavarok egyet az érvelésen, és előhúzom a „bolygónk jövője” kártyát. Hiszen a Föld a gyermekeink otthona. Már most érzékeljük a segélykiáltását, és a tartalékok kimerülése nem a távlati jövő, hanem már a jelen problémája. Mit gondolunk, mi szolgálja jobban gyermekünk jövőjét? Ha minden évben megduplázzuk decemberben az éves ökolábnyomunkat és „tökéletes” karácsonyt adunk – aztán 20 év múlva majd kérdőre vonhat bennünket, miért tettük tönkre az élőhelyet, ahol neki még sok évtizedet le kell élnie és ahol akár családot szeretett volna alapítani… Vagy elengedjük a túlzásokat és egy mértéktartó és értéktartó, ámde boldog ünneppel örvendeztetjük meg a családot, és talán csökkentünk ezzel egy kicsikét bolygónk terhein is?

Arany középút 😊 Én erre szavazok. Ez hogy néz ki a gyakorlatban?

Például a kevesebb étel egy megszívlelendő alapvető tipp. Annyit vegyünk, amennyi tényleg elfogy, nem kell hízókúrára fogni a családod. Építsünk be húsmentes fogásokat, a sokadik napon mindenki örülni fog egy könnyebb ételnek. A csomagolás helyett időt, pénzt és papírt spórolunk, ha újrahasznosítjuk a tavalyi csomagolást, otthon elfekvő ajándék tasakot vagy akár a kiégetett asztalterítőt. Az ajándékot se vigyük túlzásba, ha muszáj tárgyat venni, az is nyugodtan lehet használt. De ha lehet, adjunk élményt ajándékba – például egy Maminbaba bérletet 😊

 

További konkrét gyakorlati tippek tömkelege megtalálható az interneten. Egy kis segítség hozzá:

https://www.mnb.hu/fogyasztovedelem/a-hitel-nem-ajandek/5-1-tipp-a-tudatos-zold-karacsonyhoz
https://zoldhang.hu/2022/12/09/tippek-a-fenntarthato-karacsonyert/
https://www.urban-eve.hu/2019/11/28/fenntarthato-karacsony/

Antal Alexa, Maminbaba oktató
Maminbaba Alexával